0% found this document useful (0 votes)
146 views3 pages

Slab Bridge Design

Uploaded by

Lagnajit Das
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
146 views3 pages

Slab Bridge Design

Uploaded by

Lagnajit Das
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as XLSX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Slab Bridge design spanning over Fish pass

Live load:
Thickness of deck slab = 0.4 m
Thickness of wearing coat = 0.075 m
Density of wearing Coat = 22 kN/m3
Density of reinforced Concrete = 25 kN/m3
Clear distance between piers = 3 m
Width of bearing = 0.8 m
Assuming dia of main bar = 25 mm
Clear cover = 40 mm
Effective depth = 348 mm
Effective span Lc+b = 3+0.8 = 3.8 m
or
Lc+d = 3+0.35 = 3.35 m
Effective span considerd = min (3.8 ,3.35) = 3.35 m

Class AA tracked vehicle

0.55 1.2 0.85 0.85


1.2

2.175 2.05 1.76

Impact Factor for Class AA tracked load with span up to 5m, as per IRC-6-2017, (25%) = 1.25
Effective span = 3.35 m
Effective length of the load = 3.6+2x( 0.4+0.075) = 4.55 m
Effective width of slab for each track =
kx(1-x/l) + a
where, x = 3.35/2 = 1.67 m
a = 0.85+( 2x0.075) = 1.00 m
width of slab = 7.5+( 2x0.55) = 8.60 m
B/L = 8.6/3.3475 = 2.57 m
K for simple supported slab, as per IRC:21
= 3.00
-2000, Pg: 52
Effective width of slab for each track = 3x1.67(1-(1.67/3.35))+1 = 3.51 m
Distance between face of wheel to face of
= 1.20 m
kerb
The combined effective width for the two
= 0.55+1.2+0.85/2+2.05+3.51/2 = 5.98 m
tracks
Total live load with impact = 1.25x2x350 = 875.00 kN
Load per meter length = 875/5.98 = 146.31 kN/m
Bending Moment, due to Classs AA tracked
= (146.31x3.35/8 ) = 61.22 kN-m/m
load

Shear Force, due to Classs AA tracked load = 146.31/2 = 73.16 kN/m


Class A wheel vehicle

0.95 1.8 1.7 1.8 2.84/2

1.074 1.2 1.2

2.4

1.67

W =228

impact factor = 4.5/(6+3.35) = 0.48


Width of a wheel after dispersion parallel to
= 0.25+2x(0.4+0.075) = 1.2 m
span
Length of loading along the span = 1.2+1.2 = 2.40 m
x = (3.3475/2)-1.2/2 = 1.07 m
a = 0.5+( 2x0.075) = 0.65 m
width of slab, B = 7.5+2x0.55 = 8.60 m
B/L = 8.6/3.35 = 2.57 m
K for simple supported slab, as per IRC:21
= 3.00
-2000, Pg: 52
Effective width of slab for each track = 3x1.07(1-(1.07/3.3475))+0.65 = 2.84 m
The combined effective width for the two
= 0.55+0.15+0.25+1.8+1.7+1.8+(2.84/2) = 7.92 m
tracks
Average load of the wheel = 4x114/2 = 228 kN

Bending Moment, due to Classs A wheel = 228/x(3.3475/2-(2.4/4)) = 244.82 kN-m

Bending Moment per meter width due to


= 244.815/7.92 = 30.91 kN-m/m
Classs A wheel
Bending Moment, due to Classs A wheel
= 30.91x(1+0.48) = 45.80 kN-m/m
with impact

Shear force:

Distance of axle load I acting from support = 0.4+0.5+0.075 = 0.975 m

Distance of axle load II acting from support = 0.975+1.8 = 2.78 m

Effctive width for wheel of axle I = 3x0.975(1-(0.975/3.3475))+0.65 = 2.72 m


Effctive width for wheel of axle II = 3x2.78(1-(2.78/3.3475))+0.65 = 2.07 m
Combined effective width of four wheel of
= 1.8+1.7+1.8+(2.72/2) = 6.66 m
axle I
Combined effective width of four wheel of
= 0.55+0.15+0.25+1.8+1.7+1.8+(2.07/2) = 7.29 m
axle II
=
Shear force per unit effctive width at
228[((3.3475-0.975/(3.3475x6.66))+((3.35-2.78)/(3.35x = 29.61 kN/m
support
7.29)]
Maximum Bending Moment for live loads max = (61.22, ,45.8) = 61.22 kN-m/m

Maximum Shear force for live loads max = (73.16, , 29.61) = 73.16 kN/m

Dead load
Self weight of slab = 0.4x25 = 10 kN/m
Self weight of Wearing Coat = 0.075x22 = 1.65 kN/m
Total dead load = 10+1.65 = 11.65 kN/m
Dead load bending Moment = 11.65x3.35^2/8 = 16.32 kN-m/m
Dead load shear force = 11.65x3/2 = 17.48 kN/m

Design ultimate moments and shear forces for cross girder consider load factor as per IRC-6-2017
Span moment, MU
MU = [1.35 x MD + 1.5 x ML] = [(1.35 x 16.32+(1.5 x 61.22)] = 113.86 kN-m/m
Span shear, VU
VU = [1.35 x VD + 1.5 x VL] = [(1.35 x 17.48+(1.5 x 73.16)] = 133.33 kN/m

Reinforcement Calculations :

Mu lim = 0.133 *fck*b*d^2


Minimum depth required = sqrt((113.86x10^6/(0.133x25x1000)) = 185 mm
Clear Cover, c = 40 mm
Dia of bar, φ = 20.00 mm
effective cover = 50 mm
effective depth, d = 400-50 = 350 mm
Hence, effective depth = 350 mm
Design Bending Moment MD = 113.86 kN-m/m
Width of deck slab b = 1000 mm
Effctive Depth of deck Slab d = 350 mm
Grade of concrete fck = 25 N/mm2
Grade of steel fy = 500 N/mm2
Dia of main steel φ = 20.00 mm
Minimum area of steel required = (0.85x1000x350)/500 = 595 mm2
R=Mu/bd 2
= 0.93

Pt=100*(fck/2*fy)*[1-(1-4.598*R/fck) ] 1/2
= 0.224 %

Area of steel required per m run for


= 783 mm2
bending Ast, reqd
Area of steel required per m run for bending
= max(783, 595) = 783 mm3
Ast, reqd
Area of provided dia of bar = 314 mm2
c/c Spacing required ( tension face) s = 401 mm
c/c Spacing provided (both face) = 200 mm
c/c Reinforcement on both faces = 20 dia @ 200 C/C
Area of steel provided = 1570.80 mm2

Check for shear :


Design Shear Force VU = 133 kN
According to IRC: 112-2020, the shear strength of concerete section is computed using equation 10.1 given by

Design shear Resistance of the Member VRdc = [0.12*K*(80*ρ1*fck*)^0.33]*b*d


where, K= 1+sqrt(200/d)<2 = [(1+sqrt(200/350)] = 1.756
Value of K considerd = minimum (1.76, 2) = 1.76
ρ1=(Ast/bw.d)<0.02 = (595 /(350x1000)) = 0.004 < 0.02

VRdc = [0.12*K*(80*ρ1*fck*)^0.33]*b*d = [0.12x1.76x(80x0.004x25)^0.33]x350x1000/1000 = 152.15 kN/m

= 152 > 133 Shear reinforcement not required

You might also like